Jdi na obsah Jdi na menu
 


                                    

                                      VÝCVIK

  

Rhodézský ridgeback je velmi inteligentní pes, který, když pochopí, co po něm chcete, pro Vás udělá cokoli. Má výbornou paměť, takže když ho něco naučíte, pamatuje si to, na rozdíl od německého ovčáka, který vyžaduje stálé opakování. Díky své inteligenci však také o věcech přemýšlí. Než něco udělá, dobře si rozmyslí, jestli je to k něčemu dobré a co mu to přinese, takže ho musíte přesvědčit, že je to pro Vás důležité. Nadruhou stranu využívá každé příležitosti se vyřádit.

 

 

  

  Výcvik začíná již v okamžiku, kdy si štěně přinesete domů. Musí se naučit, že se má vyprázdnit venku na trávníku a ne na koberci v obýváku, že kousat má jen své hračky a ne Vaši ruku, botu či kytku a v neposlední řadě, že by nemělo spát uprostřed Vaší postele, ale ve svém pelíšku (tady musíte přemýšlet dopředu, protože u psa takovýchto rozměrů musíte uvážit, zda máte tak velkou postel).

 

To jsou základní pravidla, která musíte dodržovat, nebo Vám Váš pejsek jednou přeroste přes hlavu. Chcete-li mít doma vychovaného psa, musíte si uvědomit, že to závisí čistě jen na Vás. Setkala jsem se s případy, kdy majitelka řičela na psa: „Zůstaň! Ty nevíš, co znamená zůstaň? Tak sakra už stůj!“ No a pes samozřejmě nic. Je to to samé, jako když od mala dítěti tvrdíte, že pomeranč je fialový nebo že kočka štěká. A co Vám poví za rok? Pes je chytré zvíře, ale je jen na Vás, jestli pochopí, co po něm chcete. Při výcviku je nejdůležitější důslednost a načasování. Když chcete, aby si Vás pes na povel sednul, tak za ním nebude půldne chodit, opakovat sedni a čekat, až si pes sedne. Povel řekněte vždy jen jednou a pomožte mu s jeho vykonáním ( např. řekněte sedni a jemně mu přitlačte na zadek). Jakmile pes udělá, co po něm žádáte, okamžitě ho odměňte. Psi žijí v daném okamžiku na daném místě. Poslední věc, kterou Váš pes udělá je ta, o které si myslí, že ji oceňujete a proto musíte reagovat okamžitě po akci, kterou chcete komentovat.

 

To je alfa a omega správného výcviku.